Yalnız Adam | İlhami Çiçek

Bu şiir ilk kez Hece Dergisi‘nin 6. sayısında ‘Hece Taşları’ bölümünde yayımlanmıştır. Göğekin ve Edebiyat Dergisi Yayınları’ndan çıkan Satranç Dersleri isimli kitaplarda yer almamaktadır. İlk kez Ketebe yayınlarından çıkan Bu Hüznün Mesnevisi kitabında yer bulmuştur. Dipnotta da belirtildiği üzere, arkadaşı ve yakın dostu M. Emin Alper’e armağan ettiği, Ionesco’nun Yalnız Adam kitabının ilk sayfasına yazmıştır.

Ketebe yayınlarından çıkan kitapta ilk merak ettiğim şey, Satranç Dersleri ve Göğekin’e alınmamış şiirlerin bu kitapta olup olmadığıydı. Bu şiirlerden ‘Yalnız Adam’ı sanırım ilk kez ben blogumda paylaşmıştım 1997 tarihli bir özel sayıdan çıkarıp. ‘Yalnız Adam’ şiiri yer alıyor Bu Hüznün Mesnevisi’nde.

Yine 2000 yılında dergi sayfalarında ilk kez paylaşılan ve İlhami Çiçek’in Sümmanioğlu’na yazıp cevap beklediği, aşık kültürü içerisinde yazılmış 7 kıtadan oluşan bir şiir de, “Dinle Şair Dinle Sözlerim Sana” başlığıyla Bu Hüznün Mesnevisi’ne alınmış.

Satranç Dersleri’nde yer alan ‘Canlar’ isimli şiirin ise bu kitapta tıpkı basımı var, 4 dize. Fakat Canlar’ın orjinali ‘Güneşe’ adıyla yayınlanmış Edebiyat Dergisi’nde, aslında 14 dizelik bir şiir, onu kitaba koymamışlar. Onun haricinde şairin tüm eserleri derlenmiş gibi gördüm.

Bir yorum yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s